Epimedyumlu Bitkisel Macun Ürün Görseli

Spermleri Arttırmak İçin Ne Yapılmalı

Hamile kalabilmek için, bir erkek için boşalma başına en az 40 milyon sperm olmalıdır.

 

Sperm üretiminde geçici azalma, ağır iş döngüsü, aşırı ısıya maruz kalma, hasta uydurma külotlar, uykusuzluk, performans baskısı ve duygusal stres gibi çeşitli nedenlerle ilgilidir. Bunların hepsi erkeklerdeki düşük sperm sayısının nedenidir. Bununla birlikte, bu geçici düşük sayıdan muzdarip hastalar , sperm sayısını artırmak için bazı yararlı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirler . Çocuk sahibi olamayan çiftlerin% 40’ından fazlası, erkeğin spermiyle ilgili sorunlar yüzünden bunu yapamaz. Sperm sayısı size doğurganlığı değerlendirirken 1. doğurganlık testi yapılması gerekir. Mastürbasyon yoluyla bir sperm analizi tamamlanır; Bu, noninvaziv ve kişinin bir orgazm test etmesini garanti eder. Ne harika!

 

Doğurganlığını ve Sağlıklı Spermlerini Geliştirme

 

Sağlıklı sperm her zaman verilmez. Yaşam tarzı faktörlerinin sperminizi nasıl etkileyebileceğini ve doğurganlığınızı iyileştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

 

 

Sperm sağlığını belirleyen nedir?

 

Erkek üreme sistemi

Sperm sağlığı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 

Miktar : Bir erkeğin boşalması halinde, tek bir boşalımda boşalan semen 39 milyonun üstünde sperm içerdiğinden, muhtemelen bereketli olur.

Kalite: Sperminin yüzde 4’ünden fazlası normal bir şekil ve yapıya sahipse bereketli olma ihtimali yüksektir. Normal bir spermin oval kafası ve uzun kuyruğu vardır ve bunlar ileriye doğru itmek için birlikte çalışırlar. Büyük, küçük, sivrileşmiş veya eğri kafalı spermler veya kıvrımlı, kıvrılmış veya çift kuyruklu yumurtalar gübrelemeye daha az uygundur.

Hareketlilik : yumurtaya ulaşmak için, sperm yumurtaya girmek ve nüfuz etmek için kendi başına hareket etmek zorundadır – son birkaç santimde kıpır kıpır ve yüzerek. Onun sperminin yüzde 40’ından fazlası hareket ediyorsa, en fazla bereketli olabilir.

Sperminin sağlığını kontrol etmenin bir yolu   semen analizi  yapmaktır .

 

Sağlıklı sperm üretmenin en iyi yolu nedir?

Sağlıklı bir sperm üretme şansını artırmak için basit adımlar atılabilir. Örneğin:

 

FertilAid For Men gibi bir multivitamin takviyesi kullanın . Günlük multivitamin, optimal sperm üretimi ve işlevi için önemli olan E vitamini ve C vitamini besin maddelerinin verilmesine yardımcı olabilir.

Bol miktarda meyve ve sebze yiyin. Bu gıdalar, sperm sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengin.

Stres Yönetimi. Stres, sperm üretmek için ihtiyaç duyulan bazı hormonlara müdahale edebilir. Stres cinsel fonksiyonu da düşürebilir.

Bol bol fiziksel aktivite alın. Fiziksel aktivite, genel sağlığın yanı sıra üreme sağlığı için de iyidir. Ancak aşırıya kaçma. Bir kişi tükenme egzersizleri yaparsa, hormon düzeylerinde geçici bir değişiklik ve sperm kalitesinde bir düşüş yaşayabilir.

Ağırlığını izle. Çok fazla vücut yağı  , üreme hormonlarının üretimini bozabilir ve bu da üreme hormonlarının sayısını azaltabilir ve anormal sperm oranını artırabilir. Sağlıklı bir kilo verdiği takdirde yüksek kaliteli sperm üretme olasılığı daha yüksektir.

 

Sperm aşırı ısıya veya zehirli kimyasallara maruz kalma gibi çevresel faktörlere karşı özellikle savunmasız olabilir. Doğurganlığınızı korumak için:

 

Tütün kullanmaktan kaçının. Sigarayı bırakın, hem sperm sayısını hem de sperm hücresi hareketliliğini belirgin şekilde düşürür çünkü  Tütün kullanıyorsa, ona doktoruyla konuşmalarını söyleyin. Sigara içmek, spermlerin bozulmasına ve yavaş hareket etmesine neden olabilir. Buna ek olarak, sigara, muhtemelen bebeğin büyümesini, gelişimini ve kanser riskini etkileyen, sperminin DNA’sına zarar verebilir. Çiğneme tütünü düşük sperm sayısına da neden olabilir.

Alkol limiti. Ağır içki spermlerin kalitesini ve kalitesini düşürebilir. Eğer alkol içmeyi seçerse, günde bir veya iki içkiden daha fazla kendisini sınırlamasını isteyin.

Yasadışı uyuşturucuları temizleyin. Esrar, sperm motilitesini düşürebilir ve anormal sperm sayısını artırabilir. Kokain ve opiatlar erektil disfonksiyona katkıda bulunabilir.

Küveti atlayın. 104 derecede (40 C) yüksek suda 30 dakikadan fazla harcama, sperm sayısını düşürebilir. Sıcak küvetlerden ve buharlı banyolardan kaçının. Saunalar da benzer bir etkiye sahip olabilirler. Skrotumun aşırı ısınmasını önleyin: Skrotal sıcaklığın artması (örneğin sıkı iç çamaşırı, bir sauna veya jakuzide uzun süre kalışlar) sperm üretimini azaltabilir.

Bisikletteki süreyi sınırla. Bir seferde 30 dakikadan fazla bir süre bisiklet koltuğuna oturması – özellikle sıkı bisiklet şortları giymesi durumunda – skrotal sıcaklığını artırabilir ve sperm üretimini etkileyebilir. Bisiklet kullanıyorsa, çok zor ya da dar olmayan bir bisiklet koltuğu seçin ve “Otur kemiklerine” ağırlık vermeye ayarlandığından emin olun. Bisiklet sürerken, sık sık dinlenmek için durun.

Havalı kal. Skrotal sıcaklığın artması sperm üretimine zarar verebilir. Sıcak çalışma ortamları, sıkı iç çamaşırı, uzun süre oturma ve dizüstü bilgisayarların doğrudan kucağında kullanılması tüm skrotal sıcaklığı artırabilir. Bir ateş de sperm üretimini ve kalitesini etkileyebilir.

Seks sırasında yağlayıcılardan kaçının  . Kişisel yağlayıcılar, losyonlar ve hatta tükürük sperm hareketliliğini etkileyebilir. Bunun yerine sebze, aspir veya fıstık yağı kullanın.

Bazı ilaçlardan kaçının. Anabolik steroidler, antibiyotikler ve yüksek tansiyon veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi kronik hastalıkları kontrol etmek için kullanılan bazı ilaçlar doğurganlığınızı azaltabilir. Prostat büyümesini ve kanseri tedavi etmek için kullanılan anti-androjenler, sperm üretimini etkiler. Buna ek olarak, kemoterapi ilaçları ve kanser için radyasyon tedavisi kalıcı kısırlığa neden olabilir. Kanser tedavisi düşünüyorsanız, doktorunuza sperminizi (meni kriyoprezervasyonu) önceden saklamasını ve dondurmasını isteyin.

Toksinleri dikkatle izleyin. İşyerinde ve evde kullanılan maddeler – endüstriyel ağır metaller, böcek öldürücüler ve çözücülerdeki kimyasallar gibi – sperm miktarını ve kalitesini etkileyebilir. Toksik maddeleri emme riskini azaltmak için koruyucu giysiler, uygun havalandırma ve yüz maskeleri kullanın.

Folik asit de dahil olmak üzere düzenli bir vitamin ve fertilite takviyesi yapın

Aşırı stresin önlenmesi ve gevşeme egzersizleri yapın: Genellikle infertilite ve yaşam stresli olabileceğinden rahatlamayı öğrenin. Stres bazen hormonal sorunlar gibi bazı infertilite problemlerinden sorumludur.

Sağlıklı bir kilo verme: Ağırlık östrojen ve testosteron düzeylerini etkilediğinden çok fazla veya aşırı kilolu değildir.

Uyuşturucu kullanmayı bırakın: Rekreasyonel ilaçların uzun süre kullanılması (örneğin, alkol, esrar, kokain).

Dur steroidler: Anabolik steroid kullanımı (testis büzülmesine neden olabilir).

Fazla egzersiz yapmayın: Aşırı yoğun egzersiz (yüksek seviyedeki adrenal steroid hormonları testosteron eksikliğine neden olabilir).

Çevresel tehlikelerden ve toksinlerden (böcek ilacı, kurşun, boya, radyasyon, radyoaktif maddeler, cıva, benzen, bor ve ağır metaller gibi) uzak durun.

İyi yemek yiyin, nemlendirin ve iyi uyun. Kötü beslenme ve anemi sperm sayısınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bereketi iyileştirme hakkında  BURAYA yazıyı  okuyun.

 

Yaşlanma, sperm sağlığını etkiliyor mu?

Biyolojik saatleri olan sadece kadınlar değildir. 50 yaşın üstünde büyüyen yaşlı büyüme,  sperm hareketliliğini ve normal sperm miktarını azaltarak erkek fertilitesini etkileyebilir . Bazı araştırmalar ayrıca, yaşlı erkeklerin hamile kaldıkları kadınların düşük yapma riski daha yüksek olduğunu ve yaşlı erkek çocukların bazı doğum kusurları, otizm ve bilişsel bozukluklar açısından biraz daha yüksek risk taşıdığını önermektedir.

 

 

 

Yardım çağırmanın zamanı geldi mi?

Doğurganlığını artırmak için sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını benimsemek ve onlara zarar verebilecek şeylerden kaçınılması sizi ve eşinizin gebe kalma şansını artırabilir. Bununla birlikte eşiniz bir yıl korunmasız bir seks yaptıktan sonra hamile kalmadıysanız, doktorunuza sperma analizi yapmasını isteyin. Bir doğurganlık uzmanı ayrıca sorunun nedenini saptayabilir ve sizin ve eşinizin ebeveynlik yolunda yer almasına yardımcı olan tedaviler sunabilir.

 

Varikosel gibi spesifik bir neden, düşük bir sperm sayısından sorumlu olabilir. Yeni bir araştırma, sperm sayısının çinko ve folik asit kombinasyonu ile iyileştirildiğini göstermektedir. Düşük C vitamini anormal bir sperm sayısına da neden olmuştur. Bir çalışmada, erkeklerde FertilAid adı verilen doğal vitamin ve doğurganlık takviyesi sperm kalitesini artırmak için bulunmuştur. Erkeklerin yaklaşık yüzde altısı onbeş ve yaş arası infertilite ile mücadele etmektedir. Erkek infertilitesine çeşitli sorunlar neden olabilir.

 

Düşük bir sperm sayısı, erkek verimliliğini olumsuz yönde etkileyen yaşam tarzı seçeneklerini de yansıtabilir. Aşağıdakiler, sperm sayısını etkileyebilecek bazılarıdır ve sperm sayısını artırmak için nasıl yardımcı olabilir:

 

SPERM COUNT’u GELİŞTİRMEK İÇİN DAHA FAZLA YOLLARI HAKKINDA OKUYUNUZ

 

Bu davranışların değiştirilmesi, bir insanın doğurganlığını artırabilir ve bir çift gebe kalmaya çalışırken göz önüne alınmalıdır. Vücut sıcaklığınızı kontrol edin: Vücut sıcaklığını yükselttiğinden ve egzemde değişikliğe ve sperm sayısına neden olabileceğinden, şiddetli egzersiz, sıcak küvetler ve saunadan kaçının. .

 

Düşük sperm sayısını iyileştirmek için Tıbbi Yardım Alın

Spermden daha fazla semen olduğunda serviksten geçmek açıkça bir problemdir, çünkü çoğu sperm ilk birkaç damla damlalık içindedir. Zayıf sperm hacmi veya viskozitesi olan erkekler, boşalma başlamadan hemen sonra vajinadan çekilmeye teşvik edilir. Veya boşalmadan önce çekilebilir, meni toplayabilir ve suni dölleme prosedürü için bir laboratuara bırakabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )