Epimedyumlu Bitkisel Macun Ürün Görseli

Ginseng ne işe yarar?

Bazı araştırmalar bu hipotezi desteklemektedir. Örneğin, kapsaisin (2 mg / kg) verildiğinde, istirahat halindeki ve soğuk suda tutulmaya maruz kalan erkekler, bir enerji kaynağı olarak karbonhidratta belirgin bir düşüşe neden oldular. Bununla birlikte, egzersiz sırasında kapsaisin’in karbonhidrat metabolizmasına etkisi hakkında sınırlı araştırma mevcuttur. İyi tasarlanmış bir çalışmada, Lim ve diğerleri, dinlenme ve egzersiz süresince erkek yolcularda enerji substratı kullanımı üzerine 10 g kurutulmuş sıcak kırmızı biber içeren bir kahvaltı öğesinin etkisini değerlendirdiler (yaklaşık yüzde 60 VO 2’de bisikletmaksimum). Kırmızı biber denemesi için, 30 dakika sonra plazma epinefrin ve norepinefrin konsantrasyonları önemli derecede yükseldi, ancak 60 ve 150 dakika dinlenmedi. Acı biber unu dinlenme ve egzersiz sırasında solunum katsayısını (RQ) ve kan laktat seviyelerini önemli ölçüde yükseltti, ancak dinlenme veya egzersiz sırasında oksijen tüketimi veya enerji harcamasında herhangi bir etki yoktu. Bu sonuçlar, glikojen tüketim teorisinin aksine, sıcak kırmızı biber yemesinin istirahat sırasında ve egzersiz sırasında karbonhidrat oksidasyonunu uyardığını düşündürmektedir. Yazarlar, egzersiz öncesi sıcak kırmızı biber yemelerinin atletlerdeki dayanıklılık performansını kas ve / veya karaciğer glikojen tükenmesi nedeniyle azaltabileceğini belirtti. Günümüzde, kapsaisin takviyesinin ergojenik etkisini destekleyen hiçbir bilimsel kanıt mevcut değildir. İlave araştırmalar haklıdır.

Ginkgo Biloba

Çin Ginkgo ağacı, iki yüz milyon yıl önce köken alan dünyanın en eski varisidir ve Ginkgo biloba yaprağı ekstraktının kaynağıdır. Ginkgo biloba , aktif maddeleri olan flavonoidler ve terpenoidler konserler halinde çalışırken onun hareket tarzını uyguladığına inanılır. Doku seviyesindeki etkilerden biri, gelişmiş mikrosirkülasyon yoluyla kas dokusu kan akışını artırabilen endotel kaynaklı gevşetici faktörün serbest bırakılmasıdır. Böyle bir etki, kas dokusu oksidasyonunu arttırarak aerobik dayanıklılığı artırabilir.

Çoğu Ginkgo biloba takviyesi araştırması, öncelikle vazoregülatör ve biliş arttırıcı etkileri nedeniyle yaşlılarda yürütülmüştür. Bir meta-analiz ve daha sonraki birkaç çalışma , Ginkgo biloba’nın periferik arter hastalığı (PAD) olan hastalarda yürüme mesafesinde değerlendirildiğinde egzersiz performansını geliştirdiğini göstermiştir . Bununla birlikte, Ginkgo biloba takviyesi PAD’li hastalarda egzersiz dayanıklılığını artırabilir , ancak sağlıklı genç veya daha yaşlı sporcuların benzer etkilerinin ortaya çıktığı konusunda herhangi bir kanıt yoktur.

Ginseng

Ginseng, dünya çapında en popüler bitki besin takviyeleri biridir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki satışların yılda 300 milyon doları aştığı bildirildi. Ginseng, Araliaceae bitki familyasına ait çeşitli türlerden oluşur. Iki ana formlar, Çin Kore ve Asya cins aittir ginseng Panax cins aittir ve Sibirya ya Rus ginsengi Eleutherococcus. Panax ginseng’deki biyolojik açıdan aktif bileşenler, ginsenositler olarak bilinen triterpen saponinlerin karmaşık bir karışımıdır. Sibirya ya da Rus, ginsengi, Eleutherococcus senticosis’in kurutulmuş kökleri ve köksapından oluşurve fenolikler, polisakkaritler ve eleutherositler içerir. Eleutherococcus senticosus Çin’de wujiaseng veya C iwujia olarak bilinir ve önerilen aktif maddeler ciwujianosides’dir.

Ginseng’in ergojenik etkisi ginsenosidlere, eleutherosidlere ve ciwujianosides’e atfedilir. Ginseng, muhtemelen stres hormonu kortizolünün katabolik etkilerini hafifleten hipotalamik-pituiter-adrenal korteks eksenini etkilemek için teoriye göre düzenlenmiştir. Bu teoriye dayanan anti-stres etkileri göz önüne alındığında, bir ginseng takviyesi teorisi sporcuların sporcuya daha yoğun tren vermelerine veya antifatiguing etki yaratmalarına ve rekabet sırasında dayanıklılığı arttırmalarına bağlı olarak spor performansını arttırmaktır. Diğer metabolik, hematolojik ve kardiyovasküler fonksiyonları içeren aerobik dayanıklılık kapasitesinde ergojenik etkiyi açıklamak için başka teoriler önerilmiştir. Bu varsayımlar göz önüne alındığında, ginseng takviyesinin ergojenisitesini içeren araştırmaların büyük bir kısmı kardiyovasküler veya aerobik dayanıklılık performansı üzerine odaklanmıştır.

Ginseng’in dayanıklılık performansı üzerindeki etkisine göre daha erken araştırma bulguları belirsizdir. Örneğin, bir gözden geçiren, Asya ginsengi için yapılan kontrollü çalışmaların, standart ekstraktlar, uzun takviye süresi, çok sayıda nesne ve yaşlı denekler kullanılarak egzersiz performansında iyileşme sağladığını belirtti. Bununla birlikte, pozitif ergojenik etkileri bildiren daha önceki çalışmaların çoğu, hiçbir kontrol veya plasebo grubu, çift kör protokol yok, tedavi sırasını randomize etmeme, istatistiksel analiz içermemesi veya standart olmayan ticari ginsengi müstahzarlarının kullanımı dahil olmak üzere uygunsuz araştırma metodolojisi ile ilişkilendirilmiştir diğer potansiyel ergojenik maddeler. Birkaç yeni çalışma Panax ginseng’in ergojenik etkilerini bildirmiştir. Liang ve diğerleri, Panax ginsengi takviyesinin (30 günde 1.35 g / gün) eğitimsiz erişkinlerde döngü ergometresi dayanıklılık süresini önemli ölçüde artırdığını bildirmiştir. Kim ve diğerleri, Panax ginseng ekstraktıyla (6 g / gün) sekiz haftalık takviyenin koşu bandı çalışma süresinde performansı arttırdığını, bunun antioksidan enzimlerin serum düzeylerine dayanarak azalmış oksidatif strese atfedildiğini keşfetti. Bununla birlikte, bu tek gruplu çalışma, sekiz hafta tamamlandıktan sonra bir kontrol ön testi ve ardından bir test sonrası testi içermektedir; Hiçbir plasebo kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )